Sari la continut
Meteo

Valul de canicula din Europa este asociat cu peste 1.300 de decese, spune directorul OMS. România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C

000 b8gj6zq
  • Tedros Adhanom Ghebreyesus a anunțat că, din 21 iunie până în prezent, au fost înregistrate peste „1.300 de decese în exces legate de temperaturile ridicate din Europa”.
  • Tedros Adhanom Ghebreyesus a spus și că schimbările climatice sunt cauza acestor fenomene extreme.
  • Administrația Națională de Meteorologie a emis cod roșu de caniculă valabil în intervalul 29 iunie, ora 10:00 – 1 iulie, ora 10:00, pentru București și 35 de județe.

Valul de căldură care afectează Europa încă de la începutul verii ar putea fi responsabil pentru mii de decese în exces, avertizează directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS).

Duminică, mai multe țări europene au doborât din nou recordurile de temperatură. Germania, Polonia și Cehia au înregistrat cele mai ridicate valori din istorie, în timp ce valul de căldură continuă să avanseze spre estul continentului, potrivit BBC.

Într-o postare pe platforma X, directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a anunțat că, din 21 iunie până în prezent, au fost înregistrate peste „1.300 de decese în exces legate de temperaturile ridicate din Europa”.

„Stresul termic este adesea numit «ucigașul tăcut», iar locuințele, locurile de muncă și școlile din Europa nu au fost construite pentru astfel de temperaturi”, a scris Ghebreyesus.

„Europa este continentul care se încălzește cel mai rapid de pe Pământ, într-un ritm de două ori mai mare decât media globală”, a avertizat Tedros.

El a adăugat că milioane de oameni din Europa trăiesc în prezent sub efectele caniculei extreme: „Milioane de oameni trăiesc sub efectele căldurii extreme, sute de persoane au murit, școlile sunt închise, iar rețelele de energie sunt suprasolicitate.”

Tedros Adhanom Ghebreyesus a spus și că schimbările climatice sunt cauza acestor fenomene extreme.

Directorul OMS a făcut apel către statele europene să „implementeze planuri de acțiune pentru protejarea sănătății în perioadele de caniculă”, ca parte a măsurilor necesare pentru a face față efectelor schimbărilor climatice.

Duminică dimineață, Ministerul Sănătății din Franța a anunțat că, începând de miercuri, au fost înregistrate aproximativ 1.000 de decese peste nivelul estimat pentru această perioadă.

Potrivit autorităților franceze, multe dintre victime aveau peste 65 de ani. În același timp, numărul persoanelor care au murit la domiciliu a crescut cu 40%.

Duminică, Germania a înregistrat pentru a treia zi consecutiv cea mai ridicată temperatură din istoria măsurătorilor. Datele preliminare arată că în localitatea Coschen, din landul Brandenburg, aproape de granița cu Polonia, s-au atins 41,7°C în jurul orei 16:00.

Și Cehia a stabilit un nou record de temperatură pentru a doua zi la rând. Institutul Meteorologic CHMI a raportat 41,1°C în localitatea Doksany, situată la nord de Praga.

Meteorologii cehi estimează că valul de căldură va atinge punctul maxim duminică, după care în vestul țării sunt așteptate furtuni puternice.

Și Polonia și-a depășit recordul absolut de temperatură, după ce în orașul Słubice au fost măsurate 40,5°C, potrivit Institutului de Meteorologie și Gospodărire a Apelor (IMGW), citat de AFP.

„Alimentat de schimbările climatice și de încălzirea globală, fenomenul valurilor de căldură care apăreau odată la o generație are loc acum aproape în fiecare an”, a spus el.

Bucureștiul și cea mai mare parte a țării intră sub cod roșu de caniculă

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis cod roșu de caniculă valabil în intervalul 29 iunie, ora 10:00 – 1 iulie, ora 10:00, pentru București și 35 de județe.

Avertizarea vizează Banatul, Crișana, Maramureșul, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei.

În zonele aflate sub cod roșu, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41°C, cele mai ridicate valori fiind prognozate în Banat și Crișana.

Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Nopțile vor rămâne tropicale, cu temperaturi minime cuprinse, în general, între 17 și 25°C.

În aceeași perioadă, Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei se află sub cod portocaliu de căldură intensă, caniculă și disconfort termic accentuat.

În aceste regiuni, ITU va depăși, de asemenea, pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor varia între 32°C în Delta Dunării și 38°C în restul zonelor, iar minimele nocturne se vor situa între 20 și 24°C, menținând caracterul tropical al nopților.

Etichete: ANM, caniculă, cod rosu, europa, oms, romania, schimbari climatice, temperaturi extreme