- Portul măștii și salutul alternativ au intrat deja în obiceiul spaniolilor.
- Un sondaj confirmă că 85% dintre spanioli folosesc masca și majoritatea salută cu cotul.
- Cu peste 250 de mii de cazuri de COVID-19, Spania este una dintre cele mai afectate ţări din Europa.
Spaniolii şi-au învățat lecția: acum, toată lumea poartă mască pe stradă. De bunăvoie!
În câteva regiuni spaniole e impusă regula de a purta masca peste tot. În Spania, 70% din noile cazuri de COVID-19 sunt pacienţi cu simptome uşoare sau asimptomatici.
Regiunile care continuă să fie izolate sunt Lerida și A Mariña, iar masca este obligatorie în mai multe comunități autonome.
În ceea ce privește numărul de infectări cu COVID-19 pe parcursul a 24 de ore, Spania a raportat 164 de îmbolnăviri de ieri până azi.
„Cu toate că sunt deja 120 de focare active de COVID-19 în toată Spania, Guvernul de aici nu se grăbeşte sa impună portul măştii de protecţie peste tot în spațiile publice şi se fereşte sa revină la izolarea obligatorie la domiciliu”, transmite corespondentul Aleph News.
Ce spun spaniolii despre masca de protecție
„Vedem zilnic tineri care se adună şi nu poartă mască. După aceea se duc acasă, unde au probabil părinţi, bunici”, spune o femeie.
„Este adevărat că sunt oameni care nu respectă, dar eu cred că este necesară masca”, afirmă o tânără.
„Eu o port mereu pe stradă, dar şi la muncă”, susține o altă tânără.
- Noua eră a reactoarelor nucleare mici prinde contur în Idaho: SUA testează tehnologia care ar putea redefini energia globală
- Atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia: rafinării în flăcări și posibile perturbări ale aprovizionării cu combustibil
- Armata irakiană efectuează un raid care vizează „personalităţi politice” din Zona Verde a Bagdadului
- Prințul Harry și familia sa vor sta la reședințele regale în timpul vizitei sale în Marea Britanie
- Explozii și incendii raportate la Kiev în contextul unui atac cu rachete rusești