- O profesoară şi un elev de clasa a 8-a au fost confirmaţi pozitiv cu COVID
- Mama elevului este asistentă la IRO Iaşi şi este internată după ce a fost confirmată pozitiv
- Sunt anchete epidemiologice la ambele unităţi şcolare
O profesoară şi un elev de clasa a 8-a din Iaşi au fost confirmaţi pozitiv cu COVID. Este vorba de directoarea adjunctă de la Liceul Alexandru Ioan Cuza, iar băiatul învaţă la şcoala Vasile Conta.
Mama copilului de clasa a 8-a este asistentă la Institul Regional de Oncologie din Iaşi şi a fost internată săptămâna trecută, după ce s-a infectat cu COVID. Tot atunci, alte 8 cadre medicale, 7 asistente şi un medic rezident de la institut, au fost confirmate pozitiv. Băiatul, care este asimptomatic, nu a participat la orele de pregătire şi cel mai probabil s-a infectat de la mama lui.
Nici profesoara nu a făcut pregătire cu elevii de clasa a 8-a. Toate cadrele didactice care au intrat în contact cu ea sunt acum în izolare şi nu vor merge mâine la examen.
Autorităţile vor face anchete epidemiologice la ambele unităţi de învăţământ.
- Trump a ordonat Forțelor SUA să lanseze atacuri suplimentare asupra mai multor ținte iraniene, ca răspuns la încălcarea repetată a armistițiului: „Iranul nu va mai exista dacă va continua așa”
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit
