- Trei români, aflați în Grecia, au fost confirmați cu Covid-19.
- Cele trei persoane au fost plasate în carantină.
- Este vorba de doi români aflați în Salonic și de unul aflat în Corfu.
Românul aflat în Salonic şi care fusese confirmat anterior cu COVID-19 a fost supus unui nou test, rezultatul retestării fiind pozitiv. El va rămâne în carantină pentru o perioadă de 14 zile, după cum a anunțat MAE.
Un alt român care locuia cu persoana în cauză a fost testat la rândul său şi confirmat pozitiv, el fiind plasat, de asemenea, în carantină pentru o perioadă de 14 zile.
Îți reamintesc că începând cu data de 15 iulie, pe lângă formularul electronic, respectiv codul QR, trebuie să prezinți la intrarea pe teritoriul Greciei prin punctul de frontieră de la Kulata-Promachonas şi testul molecular negativ pentru infecţia cu COVID-19, prelevat cu maximum 72 ore înainte de momentul intrării pe teritoriul Greciei. Testele trebuie efectuate în laboratoare acreditate, iar certificatele trebuie să fie prezentate în limba engleză şi să conţină numele şi prenumele, precum şi seria şi numărul cărţii de identitate sau ale paşaportului persoanei respective.
- Din criză de chip-uri, Apple face lobby la Administraţia Trump pentru a primi undă verde să cumpere cipuri de memorie de la CXMT, o companie chineză pe care Pentagonul a inclus-o pe o listă neagră
- INS: Turiștii străini veniți în România în interes de afaceri au cheltuit peste 800 de milioane de lei în primul trimestru din 2026
- Valul de canicula din Europa este asociat cu peste 1.300 de decese, spune directorul OMS. România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C
- VIDEO. David Popovici a câștigat medalia de aur și la proba de 200 de metri liber la Trofeul Sette Colli de la Roma
- Trendul „World Cup Makeup” cucerește TikTok. Mii de fete creează machiaje inspirate de drapelul țării pe care o susțin