Bucureștiul și patru județe sunt în scenariul galben

Sursă Foto: Hepta

Bucureștiul este de astăzi în scenariul galben, alături de județele Bistrița-Năsăud și Timiș. Județele Ilfov și Satu Mare erau singurele până azi care aveau o incidență a cazurilor de peste 2 la mie.

Maramureș, cu 1,92 la mie, și Cluj, cu 1,89 la mie, sunt și ele aproape de acest prag.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.478 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Cum se prezintă situația pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21890500,88
2.Arad247401261,02
3.Argeș28276790,66
4.Bacău277031101,10
5.Bihor30138560,74
6.Bistrița-Năsăud132791062,13
7.Botoșani151461021,28
8.Brașov44827990,87
9.Brăila13674330,44
10.Buzău13068470,47
11.Caraș-Severin12173581,14
12.Călărași10851591,01
13.Cluj604941861,89
14.Constanța451911581,37
15.Covasna8700220,29
16.Dâmbovița23275460,71
17.Dolj283941631,45
18.Galați28874801,04
19.Giurgiu11644311,23
20.Gorj9662250,70
21.Harghita8564210,41
22.Hunedoara23683600,80
23.Ialomița11275750,78
24.Iași445602251,01
25.Ilfov47546912,37
26.Maramureș221441711,92
27.Mehedinți8787680,86
28.Mureș24663790,64
29.Neamț20153801,02
30.Olt15466661,17
31.Prahova370811491,04
32.Satu Mare148131372,91
33.Sălaj11416391,20
34.Sibiu27546841,10
35.Suceava264261761,50
36.Teleorman14730981,48
37.Timiș576293132,08
38.Tulcea8731210,58
39.Vaslui170021011,03
40.Vâlcea17006390,85
41.Vrancea11297560,88
42.Mun. București1929246512,05
43.Din străinătate**131120 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2753*22 
 TOTAL1.139.5054.478 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.