- Spitalul Judeţean din Galaţi e aproape blocat din cauza epidemiei de Covid-19.
- Peste 50 de cadre medicale s-au infectat cu Covid-19.
- În spital nu se mai fac internări, iar pacienţii în stare bună au fost externaţi.
54 de cadre medicale sunt infectate cu COVID-19 la Spitalul Județean din Galați. Este vorba de cinci medici şi 48 de membri ai personalului medico-sanitar şi auxiliar. Cele mai multe infectări au apărut la secţiile Medicină Internă şi Cardiologie.
Advertisment
Patru secţii ale spitalului au fost închise pentru dezinfecţie, iar pacienţii care nu au putut fi externaţi au fost transferaţi în alte zone ale unităţii medicale. În spital nu se mai face nicio internare, iar pacienţii cu rezultate negative şi stare generală bună au fost externaţi. În prezent, în unitatea medicală gălăţeană mai sunt internaţi 391 de pacienţi.
Probleme mari sunt şi la Unitatea de Primiri Urgenţe, iar conducerea spitalului îi roagă pe gălăţeni să respecte întocmai protocoalele stabilite.
Recomandări
„Serviciul UPU este supraaglomerat, iar personalul lucrează în condiţii foarte dificile. Facem un apel către populaţie să respecte normele sanitare şi să dea dovadă de conduită responsabilă, de seriozitate şi solidaritate pentru a depăşi cu bine această perioadă”, transmit reprezentanţii Spitalului Judeţean Galaţi.
- LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 885. Avioane de luptă americane interceptează bombardiere rusești și chinezești cu capacitate nucleară în apropierea coastei Alaskăi
- LIVE UPDATE. Război în Israel, ziua 295. Biden îi mulțumește Regelui Abdullah al II-lea pentru eforturile Iordaniei de ajutorare în Gaza
- Muzeul de Ceară din Dublin retrage figura lui Sinéad O’Connor după o zi. Opera a stârnit reacții neagtive și critici din partea familiei și a fanilor
- Trump anunță că se întoarce în Pennsylvania pentru un miting „mare și frumos”, după tentativa de asasinat: „Ce zi o să fie!”
- Portretul dispărut al lui Henric al VIII-lea a fost descoperit după ce un istoric l-a observat în fundalul unei postări pe X
Partenerii noștri