- România are cea mai mică rată de vaccinare din Europa, doar 60% pentru rujeolă
- Acoperirea vaccinală pentru hepatita B este de 80%, sub nivelul recomandat
- Alte țări europene, precum Ungaria și Portugalia, ating aproape 100% vaccinare
În săptămâna mondială a imunizării, România se află în centrul atenției pentru motive îngrijorătoare: doar 60% dintre copii sunt vaccinați împotriva rujeolei, iar împotriva hepatitei B este de doar 80%.
Advertisment
În timp ce alte țări europene, precum Ungaria și Portugalia, ating rate de imunizare aproape de 100%, noi ocupăm ultimul loc în continent.
Ce măsuri pot fi luate pentru a crește rata de vaccinare în România și pentru a combate reticența populației față de imunizare?
„În primul rând trebuie să vorbim de educare și de informare corectă. Când vorbim de informare corectă, aici ar trebui să punem accentul pe riscurile ce implică nevaccinarea unui copil sau unui adult și, bineînțeles, să explicăm populației sau să explicăm oamenilor despre acele mituri pe care le vedem ca apar zi de zi în social media și care ne pune pe noi în ideea în care vaccinurile nu sunt ceea ce trebuie.
Recomandări
Apoi, să ne gândim la implicarea liderilor locali. Vorbim de comunități mici, comunități poate unde informația pe care noi o distribuim nu ajunge, și atunci, avem acolo autorități locale, avem preoți, avem primari care pot influența informația și pot influența comunitatea respectivă.
Nu în ultimul rând, trebuie să fim foarte transparenți în ceea ce facem, ceea ce spunem. Trebuie să arătăm clar publicului pe limbajul lui ce înseamnă un studiu pe vaccinare, ce înseamnă un vaccin, cum se produce un vaccin și ce a însemnat omenirea în ultimul secol cu privire la bolile infecțioase și la prevenirea acestor boli infecțioase.
Cred că educarea ar trebui să plece chiar din școli, de la educația medicală din școală. Ar trebui să ne învățăm copiii să înțeleagă ce informații sunt utile pentru ei, ce informații nu sunt utile și cum pot verifica sursele de informație așa încât să poată decide singuri pe viitor riscurile și beneficiile vaccinării”, spune Radu Gănescu, președintele COPAC.
Care sunt cele mai grave riscuri pentru sănătatea publică dacă tendința de scădere a acoperirii vaccinale continuă în următorii ani?
„Deja ne confruntăm cu aceste riscuri. Vedem că în România, cel puțin în momentul în care scade rata de vaccinare sub 85%, apare epidemia, apar focare.
Am avut focare de rujeolă, am avut, din nefericire, sute de copii, de cazuri în care au decedat. Sunt momente în care persoanele vulnerabile, atât când nu există acea vaccinare colectivă pentru a proteja persoanele vulnerabile, și aici mă refer la persoane în vârstă, la persoane cu boli cronice sau comorbidități și la copii, la nou născuți, care mulți dintre ei nu pot să se vaccineze. Ei sunt primii care sunt expuși la risc.
De ce? Pentru că noi ceilalți suntem factori de transmisie și dacă nu ne vaccinăm, transmitem aceste patologii către grupele vulnerabile și, bineînțeles, cu consecințele de rigoare.
Ce înseamnă o epidemie?
O epidemie știm cu toții, așa, paralel, uitându-ne cum a fost COVID-ul, va încărca sistemul de sănătate, spitalele vor fi super aglomerate, cu costuri foarte mari, cu pacienți foarte mulți și cu epuizarea resursei umane, a medicilor și a asistenților. Și, nu în ultimul rând, va aduce și la un disconfort social. Gândiți-vă că în momentul în care, în familie, o persoană adultă este infectată, trebuie să ajungă în sistemul de spital.
Toate lucrurile astea se reflectă și în mersul familiei. Copiii lipsesc de la școală, concedii medicale, poate scad veniturile familiei, poate o rudă apropiată, un părinte, un bunic, o bunică, se îmbolnăvește și îi pune viața în pericol.
Toți acești factori duc, în momentul în care există o scădere a ratei de vaccinare, și poate afecta pe orice persoană expusă acestui riscuri” subliniază Radu Gănescu, președintele COPAC.
Citește și
- Cine a furat Tezaurul Dacic? Poliția a arestat 2 noi suspecți
- Încrederea în vaccinurile pentru copii a scăzut cu 10% în România după pandemie. Adrian Marinescu: „Toți politicienii trebuie să ia în calcul faptul că interesul legat de sănătate e unul comun”
- Cristi Chivu obține una dintre cele mai mari victorii în cariera sa de antrenor. Parma a învins-o cu 1 la 0 pe Juventus