
- 1 din 10 români cred că romii ar răspândi coronavirusul
- Romii sunt în continuare discriminaţi şi consideraţi hoţi, needucaţi şi leneşi
- 2 din 10 români cred că romii ar trebui pedepsiţi mai aspru decât românii atunci când încalcă legea
Românii sunt conştienţi de faptul că discriminarea este o problema în România, dar asta nu-i împiedică să-i discrimineze pe romi. Aproximativ 80% spun că romii au prea multe drepturi şi trebuie pedepsiţi mai aspru. Sunt concluziile unui studiu IRES, care a colectat datele la începutul lunii iunie.
Romii sunt consideraţi principalii vinovaţi de răspândirea coronavirusului. Asta deşi ei se află abia pe locul al 3-lea între grupurile considerate responsabile, după diaspora şi imigranţi.
TOP ARTICOLE
- Un seismolog italian susține că Turcia ar fi deplasată cu trei metri în urma cutremurului
- „Scoate-mă de aici… voi fi servitoara ta”: Rugămintea către salvatori a unei fetițe siriene, prinsă sub dărâmături
- Madonna a fost criticată cu privire la apariția sa la Grammy: „Prinsă în lumina vârstei și misoginismului”
Părerea românilor despre romi este influenţată în mare parte şi de discursurile de la TV. 1 din 5 români a remarcat discursuri negative la adresa romilor în perioada pandemiei. Chiar şi aşa, neîncrederea în romi a rămas la acelaşi nivel ca în 2019.
Guvernul ar trebui să investească în educaţia romilor pentru a sprijini incluziunea acestora, cred 7 din 10 români.
- Numărul de fructe cu coajă lemnoasă pe care ar trebui să le consumați pe zi pentru a reduce riscul de boli cardiovasculare
- Turcia a cerut României suplimentarea echipei de căutare-salvare: alţi 57 de salvatori vor fi trimişi
- STUDIU. Bârfa e benefică pentru sănătate. Ce efect are asupra corpului nostru
- Trump îl acuză pe Biden că a băgat țara „în al treilea război mondial” și îl cataloghează drept „cel mai corupt” președinte din SUA
- O scanare a creierului dovedește că apa rece are beneficii pentru sănătate
Partenerii noștri