- Echipa Ministerului Apărării Naţionale este formată din 5 medici, 5 asistenţi medicali şi 5 specialişti în domeniul evitării contaminării
- Personalul medical va sta în SUA aproximativ două săptămâni şi vor lucra în mai multe spitale din statul Alabama
- Misiunea reprezintă şi un schimb de experienţă privind metodele de combatere a epidemiei de Coronavirus
15 cadre medicale şi specialişti ai Ministerului Apărării pleacă în Statele Unite ale Americii pentru a sprijini medicii din statul Alabama
Echipa românească este formată din 5 medici, 5 asistenţi medicali şi 5 specialişti în evitarea contaminării. Personalul va sta aproximativ două săptămâni în SUA şi va fi împărţit în mai multe spitale din statul american unde sunt îngrijiţi bolnavii de COVID-19.
Misiunea reprezintă, în acelaşi timp, şi un schimb de experienţă privind metodele de combatere a epidemiei de Coronavirus.
Aceasta este cea de-a treia misiune internaţională de la începutul pandemiei de Coronavirus la care participă cadre medicale din România, după misiunile din Italia şi Republica Moldova.
- Valul ucigător de caniculă ajunge în România. Cod Roşu în aproape toată ţară. Maximele ajung la 41 de grade
- China demarează o anchetă după ce un avion de mici dimensiuni s-a izbit de cel înalt zgârie-nori din Beijing, un incident șocant și rar în istoria țării. Pilotul a murit
- Iranul anunță că a atacat ținte americane din Orientul Mijlociu, după atacurile Statelor Unite din Strâmtoarea Ormuz. Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului
- Cum a ajuns Bursa de la Bucureşti campioana Europei? Evoluția principalilor indici bursieri europeni
- New Entry/ Neuer Eintrag: Siegfried Vasilică