Sari la continut
Sănătate

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, anunță un nou atestat în cardiologia sportivă, realizat în colaborare cu Societatea Franceză de Cardiologie

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, anunță un nou atestat în cardiologia sportivă, realizat în colaborare cu Societatea Franceză de Cardiologie
  • Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, și-a cerut scuze medicilor pentru momentele în care sistemul sanitar nu i-a sprijinit și a subliniat că hipertensiunea arterială rămâne o provocare majoră de sănătate publică.
  • A fost anunțat un nou atestat în cardiologia sportivă, realizat în premieră în colaborare cu Societatea Franceză de Cardiologie, pentru a deschide noi perspective în medicina românească.
  • Rogobete a discutat și cu reprezentanți ai industriei medicale, mulțumindu-le pentru sprijin și solicitând o colaborare transparentă și implicată pentru binele pacienților.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, prezent sâmbătă la al 64-lea Congres Național de Cardiologie de la Sinaia, a subliniat că hipertensiunea arterială rămâne una dintre cele mai mari provocări de sănătate publică și și-a cerut scuze medicilor pentru momentele în care sistemul sanitar nu le-a oferit sprijinul necesar.

„În fața lor, vreau să spun un lucru simplu și sincer: îmi cer scuze pentru momentele în care sistemul i-a lăsat singuri. Știu că nu suntem perfecți, că avem multe probleme, dar vă asigur că le cunosc și, împreună cu echipa mea și cu profesioniștii din sănătate, încercăm să facem bine pentru pacienți”, a spus Rogobete.

În cadrul evenimentului, ministrul a anunțat lansarea unui nou atestat în cardiologia sportivă, realizat în colaborare cu Societatea Franceză de Cardiologie, o premieră pentru România. „Un element de noutate majoră pe care îl anunț astăzi, în urma discuțiilor purtate cu Societatea Română de Cardiologie și cu partenerii noștri internaționali: vom dezvolta un nou atestat în cardiologia sportivă, în parteneriat cu Societatea Franceză de Cardiologie. Este un pas în premieră pentru România, pe care îl voi susține personal și care va deschide noi perspective pentru medicina românească”, a precizat Rogobete.

De asemenea, ministrul a avut discuții cu reprezentanți ai industriei medicale, cărora le-a mulțumit pentru susținere și le-a cerut să continue colaborarea transparentă și implicată pentru binele pacienților: „Le mulțumesc pentru înțelegerea situației financiare actuale și pentru faptul că rămân alături de noi. Îi rog să continue să fie parteneri corecți, transparenți și implicați, pentru că toți avem același obiectiv: să facem bine oamenilor.”

Etichete: #sănătate, Alexandru Rogobete, cadiologie sportivă, medicină, ministrul sănătății