Numărul cazurilor noi de COVID aproape că s-a dublat în București, față de ziua anterioară. Care este rata de infectare acum

Mediafax Foto

Bucureștiul a înregistrat azi cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, arată datele publicate de Grupul de Comunicare Strategică.

Astfel, au fost înregistrate 459 de cazuri noi de coronavirus în capitală, față de 249 câte au fost luni.

Prin urmare, incidența înregistrată la 14 zile a urcat marți la 1,68%, față de 1,52% în ziua anterioară.

Județele cu număr mare de infectări sunt: Suceava – 215, Timiş – 167, Maramureş – 155, Cluj – 134, Iaşi – 123, Teleorman – 113, Ilfov – 109 şi Constanţa – 104.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21734510,62
2.Arad24431640,82
3.Argeș28092500,51
4.Bacău27398820,92
5.Bihor29921550,59
6.Bistrița-Năsăud12970751,74
7.Botoșani14907940,93
8.Brașov44570760,74
9.Brăila13564260,33
10.Buzău12944300,41
11.Caraș-Severin12026430,99
12.Călărași10697360,86
13.Cluj599671341,60
14.Constanța447111041,13
15.Covasna864570,23
16.Dâmbovița23135550,53
17.Dolj27932601,12
18.Galați28619760,83
19.Giurgiu11539421,05
20.Gorj9555440,54
21.Harghita8498300,32
22.Hunedoara23517700,62
23.Ialomița11138260,62
24.Iași440141230,81
25.Ilfov470731091,85
26.Maramureș217121551,56
27.Mehedinți8653410,64
28.Mureș24488230,50
29.Neamț19926590,90
30.Olt15239330,94
31.Prahova36713800,83
32.Satu Mare14476642,61
33.Sălaj11283260,97
34.Sibiu27307420,88
35.Suceava259372151,17
36.Teleorman145281131,20
37.Timiș568211671,71
38.Tulcea8667140,47
39.Vaslui16718660,79
40.Vâlcea16872360,65
41.Vrancea11158580,73
42.Mun. București1910994591,68
43.Din străinătate**123714 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2151*702 
 TOTAL1.126.5823.929