Peste 1.000 de cazuri noi de COVID în București. Încă un județ în scenariul roșu

Medic care se ocupă de testele de coronavirus în laborator. Sursa Foto: HEPTA
  • Bucureștiul a înregistrat azi 1.048 de cazuri noi de coronavirus, având o rată de infectare de 2,91 la mie.
  • Încă un județ a intrat în scenariul roșu, Timiș, alături de Ilfov și Satu Mare.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.789 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 80 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba221491011,36
2.Arad251001011,66
3.Argeș28564840,92
4.Bacău281201251,44
5.Bihor304881151,12
6.Bistrița-Năsăud135781172,76
7.Botoșani155231051,89
8.Brașov452341751,28
9.Brăila13825460,86
10.Buzău13270480,83
11.Caraș-Severin12361831,52
12.Călărași11088641,59
13.Cluj613783272,55
14.Constanța459123081,96
15.Covasna8781310,61
16.Dâmbovița23510980,94
17.Dolj28903662,06
18.Galați292441541,39
19.Giurgiu11896761,68
20.Gorj9824481,03
21.Harghita8652300,66
22.Hunedoara239511091,16
23.Ialomița11460621,28
24.Iași452932191,53
25.Ilfov48277933,39
26.Maramureș226411692,67
27.Mehedinți9015811,37
28.Mureș24901910,89
29.Neamț20438971,29
30.Olt15774781,67
31.Prahova377222021,58
32.Satu Mare151781303,33
33.Sălaj11598491,72
34.Sibiu27837831,54
35.Suceava269591991,99
36.Teleorman150081221,96
37.Timiș588264813,09
38.Tulcea8805170,84
39.Vaslui174051281,55
40.Vâlcea17203801,22
41.Vrancea11471341,19
42.Mun. București19534010482,91
43.Din străinătate**138215 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    4957*900 
 TOTAL1.158.8416.789 
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În Timiş, rata de infectare este de 3,09 la mie. Judeţul este urmat de Satu Mare, cu o rată de infectare de 3,33.

Cea mai mare rată de infectare este în Ilfov – 3,39 la mie.

În scenariu galben sunt judeţele Bistriţa-Năsăud, cu rată de infectare de 2,76 la mie, Maramureş – 2,66 la mie şi Cluj – 2,55 la mie.

Şi Capitala este în scenariul galben, cu o rată de infectare de 2,91 la mie.

Media naţională a ajuns la 2,06.

Incidenţele cele mai mici sunt, marţi, în Covasna – 0,61 la mie, Harghita – 0,66 şi Buzău – 0,83.