Primul județ cu rată de infectare de peste 6 la mie: Va fi aplicată carantina de noapte. Lista completă restricțiilor

Sursa Foto: Hepta

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.049 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 182 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor totale și a celor noi:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba227791272,44
2.Arad261901963,11
3.Argeș293971651,90
4.Bacău292041822,15
5.Bihor314332001,99
6.Bistrița-Năsăud143051213,77
7.Botoșani162891422,73
8.Brașov463972772,42
9.Brăila14256621,79
10.Buzău138841501,64
11.Caraș-Severin12908732,53
12.Călărași11645942,88
13.Cluj635803964,28
14.Constanța476773333,31
15.Covasna8973411,24
16.Dâmbovița241281271,63
17.Dolj30747993,88
18.Galați30223942,34
19.Giurgiu12516903,17
20.Gorj10225641,74
21.Harghita8889421,11
22.Hunedoara247401732,28
23.Ialomița11992832,56
24.Iași474463922,76
25.Ilfov504763576,44
26.Maramureș236732163,50
27.Mehedinți97371723,03
28.Mureș255721781,51
29.Neamț211571411,97
30.Olt167361193,20
31.Prahova393232812,81
32.Satu Mare15856953,53
33.Sălaj121571272,98
34.Sibiu284491652,44
35.Suceava285363732,88
36.Teleorman158851813,46
37.Timiș620265645,71
38.Tulcea9058511,51
39.Vaslui182841502,62
40.Vâlcea176791011,91
41.Vrancea11893901,77
42.Mun. București20426819125,57
43.Din străinătate**150315 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    8719*2038 
 TOTAL1.210.81011.049 



*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor:

Click pe fotografie pentru mărire.

Astfel, județul Ilfov are cea mai mare rată de infectare din țară, de 6,44 la mie, fiind primul din valul 4 în care urmează să fie aplicate restricții mai dure, precum carantina de noapte în weekend, închiderea magazinelor mai devreme și prezentarea obligatorie a certificatului verde.

Rata de infectare în București a crescut marți la 5,57 persoane infectate la mia de locuitori, fiind foarte aproape de introducerea acelorași restricții.

Media națională a incidenței este de 3,56 la mie.

Restricțiile impuse la rata de infectare peste 6 la mie

  • „1. În toate localităţile unde incidenţa cumulată la 14 zile este mai mare de 6/1.000 de locuitori şi mai mică sau egală cu 7,5/1.000 de locuitori se interzice circulaţia persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei în zilele de vineri, sâmbătă şi duminică în intervalul orar 20,00-5,00, cu următoarele excepţii:
  • a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuinţă/ gospodărie şi locul/locurile de desfăşurare a activităţii profesionale şi înapoi;
  • b) deplasarea pentru asistenţă medicală care nu poate fi amânată şi nici realizată de la distanţă, precum şi pentru achiziţionarea de medicamente;
  • c) deplasări în afara localităţilor ale persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicţiei, cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane, şi care poate fi dovedit prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei;
  • d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoţirea copilului, asistenţa persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilităţi ori decesul unui membru de familie;”
  • „(1) În condiţiile art. 5 alin. (3) lit. f) din Legea nr. 55/2020, cu modificările şi completările ulterioare, se instituie obligaţia pentru operatorii economici care desfăşoară activităţi de comerţ/prestări de servicii în spaţii închise şi/sau deschise, publice şi/sau private, să îşi organizeze şi să îşi desfăşoare activitatea în zilele de vineri, sâmbătă şi duminică în intervalul orar 5,00-18,00, în toate localităţile unde incidenţa cumulată la 14 zile este mai mare de 6/1.000 de locuitori şi mai mică sau egală cu 7,5/1.000 de locuitori.”

Potrivit proiectului de Hotărâre, certificatul verde COVID-19 nu mai este necesar pentru copiii sub 12 ani, ceea ce înseamnă că el rămâne obligatoriu doar pentru copiii cărora vârsta le permite să se vaccineze:

„(3) Obligaţia de a prezenta rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2, nu mai vechi de 72 de ore, sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2, nu mai vechi de 48 de ore, nu se aplică în cazul persoanelor care au vârsta mai mică sau egală cu 12 ani.”

În schimb, certificatul verde rămâne obligatoriu în localitățile unde rata de incidență depășește 3 la mia de locuitori. Reglementarea vizează inclusiv food-court-urile, care nu apăreau în Hotărârea inițială privind certificatul COVID, de acum câteva zile:

„31. activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor alcoolice şi nealcoolice în interiorul centrelor comerciale este permisă în judeţele/ localităţile unde incidenţa cumulată la 14 zile este mai mare de 3/1.000 de locuitori şi mai mică sau egală cu 6/1.000 de locuitori numai în zonele de consum delimitate și amenajate astfel încât să asigure separarea față de restul spațiului public. Accesul în zonele de consum astfel delimitate și amenajate este permis doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 48 de ore, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2;”.