Primul județ în care certificatul de vaccinare devine obligatoriu. Alte două județe au intrat în scenariul galben

Sursa foto: Profimedia

Județul Satu Mare a ajuns astăzi la o incidență de 3,11 la mie, fiind primul județ din valul al patrulea care intră în scenariul roșu. 133 de cazuri noi de COVID au fost depistate sâmbătă în acest județ.

Astfel, certificatul verde va fi obligatoriu în restaurante, la nunţi şi la activităţi în spaţii închise începând de luni, după ce utilizarea documentului a fost aprobată vineri de Guvern, iar hotărârea a fost publicată în Monitorul Oficial.

În plus, începând de astăzi, județele Cluj și Maramureș au intrat în scenariul galben, depășind 2 la mie.

Celelalte unități administrativ-teritoriale aflate în scenariul galben sunt Bucureștiul, Bistrița-Năsăud, Timiș și Ilfov.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.388 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Situația pe județe se prezintă astfel:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21960700,99
2.Arad24831911,17
3.Argeș28339630,71
4.Bacău278151121,17
5.Bihor302451070,83
6.Bistrița-Năsăud13357782,34
7.Botoșani152561101,38
8.Brașov44910830,94
9.Brăila13722480,54
10.Buzău13126580,53
11.Caraș-Severin12224511,23
12.Călărași10931801,11
13.Cluj607372432,03
14.Constanța453111201,47
15.Covasna8724240,37
16.Dâmbovița23323480,78
17.Dolj285271331,61
18.Galați289751011,13
19.Giurgiu11708641,34
20.Gorj9701390,78
21.Harghita8591270,50
22.Hunedoara23761780,88
23.Ialomița11313380,88
24.Iași447481881,12
25.Ilfov477261802,55
26.Maramureș222631192,11
27.Mehedinți8837500,90
28.Mureș24739760,67
29.Neamț20235821,08
30.Olt155661001,29
31.Prahova372441631,13
32.Satu Mare149461333,11
33.Sălaj11483671,33
34.Sibiu27603571,19
35.Suceava265621361,65
36.Teleorman14798681,54
37.Timiș578281992,30
38.Tulcea8756250,64
39.Vaslui171171151,14
40.Vâlcea17047410,91
41.Vrancea11353560,91
42.Mun. București1935416172,33
43.Din străinătate**132918 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3785*1.032 
 TOTAL1.144.8935.388