Toate județele sunt, începând de astăzi, în scenariul roșu

O femeie ce poarta masca de protectie traverseaza strada pe trecerea de pietoni, marti, 20 octombrie 2020, in Cluj-Napoca. Cluj Napoca a ajuns, marti, la o rata de infectare de peste 3 la mia de locuitori, astfel ca se trece la scenariul rosu. Consiliul Judetean pentru Situatii de Urgenta Cluj a decis sa adopte o serie de masuri restrictive pentru a stopa pandemia de Covid-19 cum ar fi: restaurantele, cafenelele si cinematografele se închid, mastile devin obligatorii in toate spatiile publice, iar elevii vor invata exclusiv online. Masurile vor intra in vigoare pe 22 octombrie, ora 0:00. RAUL STEF / MEDIAFAX FOTO Foto: Mediafax/Raul Stef
  • Covasna era singurul județ care, până astăzi, se mai afla în scenariul galben.
  • Județul avea vineri o rată de infectare de 2,97 la mie.
  • Astăzi, Covasna a înregistrat o incidență a cazurilor de 3,31 la mie.

15.239 de cazuri noi de coronavirus au fost înregistrate sâmbătă, potrivit Grupului de Comunicare Strategică. 352 de oameni au murit, iar la terapie intensivă sunt 1.739 pacienți, dintre care 429 sunt copii.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba266172827,75
2.Arad313343588,17
3.Argeș344983436,76
4.Bacău333993144,32
5.Bihor368164426,38
6.Bistrița-Năsăud165211105,23
7.Botoșani190491614,52
8.Brașov523633897,45
9.Brăila171741436,55
10.Buzău171873205,60
11.Caraș-Severin150231595,03
12.Călărași140561996,20
13.Cluj723275948,91
14.Constanța557285477,91
15.Covasna9937673,31
16.Dâmbovița280842885,58
17.Dolj376803677,54
18.Galați346063005,54
19.Giurgiu150113408,07
20.Gorj121071344,04
21.Harghita104831103,52
22.Hunedoara282531316,17
23.Ialomița147431248,17
24.Iași582766658,12
25.Ilfov6078457616,49
26.Maramureș26827984,78
27.Mehedinți125631457,87
28.Mureș294653514,83
29.Neamț252183125,28
30.Olt204593006,71
31.Prahova484189468,51
32.Satu Mare17619873,46
33.Sălaj144241697,06
34.Sibiu327273627,23
35.Suceava330912134,48
36.Teleorman194101777,58
37.Timiș7265157910,63
38.Tulcea107181235,45
39.Vaslui221392305,49
40.Vâlcea205281286,18
41.Vrancea140821614,18
42.Mun. București250554312816,10
43.Din străinătate**160811 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    21157*256 
 TOTAL1.445.71415.239 
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Cea mai mare rată de infectare se înregistrează astăzi în Ilfov, de 16,49 la mie, urmat de București cu 16,10 la mie și de Timiș cu 16,63 la mie.

Știre în curs de actualizare