- Cercetătorii americani au creat un filtru de aer care ucide instant noul coronavirus.
- Dispozitivul este realizat din spumă de nichel.
- Filtrul de aer se încălzeşte la 200 de grade Celsius pentru a suprima virusul rapid.
Cercetătorii de la Universitatea din Houston au dezvoltat un filtru de aer care poate capta și ucide noul coronavirus pe loc, scrie moneycontrol.com.
Te întrebi din ce e făcut dispozitivul inventat de oamenii de știință? Ei bine, filtrul de aer este realizat dintr-un material pe bază de nichel, care este comercializat și care se încălzeşte la 200 de grade Celsius pentru a suprima virusul rapid.
Conceperea dispozitivului a început pe 31 martie, când Covid-19 începuse deja să se răspândească cu repeziciune. Ulterior, au fost efectuate teste la Laboratorul Național Galveston pentru a fi stabilită eficacitatea filtrului de aer. Cercetătorii au descoperit că în laborator filtrul a ucis 99,8% din cantitatea de SARS-CoV-2 încă de la prima trecere a aerului prin el.
Zhifeng Ren, unul din cercetători, a spus: „Acest filtru ar putea fi util în aeroporturi și în avioane, în clădiri de birouri, școli și pe nave de croazieră pentru a opri răspândirea COVID-19“.
- După incidentul din Constanța, Miruță i-a trimis pe militarii români să caute drone pe plajă. Florin Jipa: „Nicușor Dan s-a întors de la Kiev și nu ne-a spus nimic despre drona ucraineană. Ce s-a întâmplat la Constanța a fost un atac asupra României”
- Începe Electric Castle 2026: Teddy Swims, Twenty One Pilots și The Cure sunt cap de afiș. Renate Roca-Rozenberg, PR Manager EC: „Atmosfera e deja foarte frumoasă la Bonțida”
- Marea de companie
- Ilie Bolojan doboară recordul celui mai lung mandat de Premier interimar după 1989. România stă de 72 de zile fără un Guvern cu puteri depline, în plină recesiune
- Programul DiscoverEU se extinde cu 6 țări noi, din 2027. La ediția din acest an s-au înscris peste 4000 de tineri români