- Experţii iau în calcul şi varianta ca în România să fi ajuns o tulpină mai puţin agresivă de COVID-19
- În România, până azi au fost confirmate 17.857 de cazuri de COVID-19
- Dintre persoanele confirmate, 11.187 au şi fost declarate vindecate şi externate
La aproape trei luni de la debutul epidemiei de COVID-19, vârful ei se lasă aşteptat în România. Am avut exemple de ţări precum Italia, Spania sau Marea Britanie unde după ziua 50 a epidemiei numărul de cazuri a urcat brusc. De ce nu a fost şi la noi aşa?
„Am reuşit să fim înaintea celorlalţi, de data asta, pe de o parte pentru că am avut experienţa celorlalte ţări, deoarece în România epidemie a venit ceva mai târziu şi asta clar că ne-a ajutat şi în plus măsurile restricivtive au fost luate destul de repede”, a declarat Adrian Marinescu, Medic Primar Boli Infecţioase Institutul „Matei Balş”.
Specialiştii iau în calcul şi varianta ca în România să fi ajuns o tulpină mai puţin agresivă a SARS-CoV-2
„Chiar dacă nu avem o certitudine, poate a fost o formă mai puţin agresivă, poate nu vorbim de o populaţie îmbătrânită ca în Italia”, mai spune Adrian Marinescu, Medic Primar Boli Infecţioase Institutul „Matei Balş”.
În România, până azi au fost confirmate 17.857 de cazuri de COVID 19. Dintre persoanele confirmate 11.187 au şi fost declarate vindecate şi externate.
- Zelenski anunță că a fost informat de SUA cu privire la „seria de întâlniri” din Moscova. Trump susține că Putin nu va ataca NATO
- Fedorov, fostul ministru ucrainean al Apărării demis de Zelenski, devine consilierul Ministerului italian al Apărării
- Nicușor Dan va desemna un nou Premier la începutul lunii septembrie, după două încercări eșuate și 4 luni în care România a fost condusă de un Guvern interimar. Ce variante sunt luate în calcul
- China îndeamnă Japonia să accelereze distrugerea armelor chimice abandonate pe teritoriul chinez după Al Doilea Război Mondial
- Nicușor Dan a promulgat Legea Integrității, deși își menține criticile la adresa acesteia: „Nu ne permitem să pierdem fondurile din PNRR”