„Aquadra Azzurra” a reușit să obțină un nou titlu continental, după ce, duminică, s-a impus în fața Angliei, pe Wembley, scor 1-1 (3-2, la loviturile de departajare).

După o analiză amplă a UEFA, forul a decis să îi acorde titlul de cel mai bună jucător al turneului final portarului naționalei Italiei, Gianluigi Donnarumma. În vârstă de 22 de ani, Donnarumma, în prezent, liber de contract, a fost titular în toate cele 7 meciuri ale Italiei și integralist în 6 dintre ele, la EURO 2020. A încasat doar 4 goluri, toate în fazele eliminatorii.

PUTIN: VOM DOBORÎ TOATE AVIOANELE F-16 TRIMISE UCRAINEI
SBF PRIMEȘTE 25 DE ANI DE ÎNCHISOARE
ZIUA FEMEILOR DIN MUZICĂ
ȘTII DE VREME? VINE VARA-N TOATĂ ȚARA
MOLDOVA SE PREGĂTEȘTE DE ADERARE
ROTAȚIA PĂMÂNTULUI A ÎNCETINIT

Altfel, Donnarumma ar putea ajunge la PSG în această vară, după ce a refuzat să semneze prelungirea acordului cu AC Milan.

Jucătorul finalei a fost desemnat italianul Leonardo Bonucci, cel care a marcat golul care a trimis partida în prelungiri în minutul 67. Cristiano Ronaldo a încheiat Campionatul European pe locul întâi în topul golgheterilor, cu cinci reușite, la egalitate cu cehul Patrik Schick.