A fost stabilit programul play-off-ului pentru promovarea în Liga 1

Rapid Mediafax Foto
  • A fost stabilit programul play-off-ului şi play-out-ului din Liga 2
  • Primele două echipe din play-off vor promova direct, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1
  • Din play-out or retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manşă pentru menținerea în Liga 2

Sezonul regular din Liga 2 s-a încheiat, iar primele şase echipe clasate vor participa în play-off. Luni s-a tras la sorţi ţintarul play-off-ului, care va cuprinde zece etape.

Cele şase echipe calificate în play-off sunt: U Craiova 1948 SA, Dunărea Călăraşi, CS Mioveni, Fotbal Club Rapid, AFK Csikszereda şi ASU Poli Timişoara.

Programul primei etape va fi următorul:

  • CS Mioveni – U Craiova 1948 SA
  • AFK Csikszereda – Fotbal Club Rapid
  • AFC Dunărea 2005 Călăraşi – ASU Politehnica Timişoara

În faza play-off-ului se va intra cu toate punctele acumulate în sezonul regular, iar programul celor zece etape din play-off va fi următorul:

  • Etapa 1 – 3 aprilie 2021
  • Etapa 2 – 10 aprilie 2021
  • Etapa 3 – 14 aprilie 2021
  • Etapa 4 – 17 aprilie 2021
  • Etapa 5 – 24 aprilie 2021
  • Etapa 6 – 30 aprilie 2021
  • Etapa 7 – 8 mai 2021
  • Etapa 8 – 12 mai 2021
  • Etapa 9 – 15 mai 2021
  • Etapa 10 – 22 mai 2021

La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1

A fost stabilit programul celor două grupe din play-out-ul eșalonului secund

Programul meciurilor din prima etapă a play-out-ului Ligii a 2-a, play-out care va cuprinde două grupe cu câte şapte etape fiecare, a fost stabilit luni, la sediul Federației Române de Fotbal, prin tragere la sorți.

Cele 14 echipe care participă în play-out sunt împărţite în două grupe de câte şapte, rezultând următoarea componență:

  • GRUPA A: Farul, Metaloglobus, U Cluj, Comuna Recea, Ripensia, CSM Slatina, Pandurii Lignitul
  • GRUPA B: Viitorul Pandurii, FC Petrolul, SCM Gloria Buzău, Concordia, Unirea Slobozia, CSM Reșița, Aerostar

La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manşă pentru menținerea în Liga 2.

Barajul pentru evitarea retrogradării se va disputa pe 15 mai şi 22 mai 2021.