• FC Botoșani a învins, sâmbătă seară, pe CFR Cluj.
  • Campioana avea 7 victorii la rând.
  • În clasament, CFR Cluj conduce cu 21 de puncte.

FC Botoșani a învins, sâmbătă seară, pe CFR Cluj, câștigătoarea campionatului, marcând un gol târziu, cu doar 19 minute înainte de fluierul final.

Golul din minutul 71, înscris de Herve Kage, care a reluat cu capul centrarea lui Hervin Ongenda, a decis partida din etapa a 8-a a Ligii 1 la fotbal.

Campioana avea 7 victorii la rând. Antrenorul Dan Petrescu a debutat pe banca ardelenilor, înlocuindu-l pe Marius Ninel Şumudică, plecat cu scandal din Gruia.

ISRAELUL A ATACAT IRANUL
CINE ÎNCEARCĂ SĂ-L ASASINEZE PE ZELENSKI?
UNDE MERGI AZI?
TEHERAN: IRAN NU PLĂNUIEȘTE UN RĂSPUNS
INS: PIAȚA REZIDENȚIALĂ SCADE
TAYLOR SWIFT CÂNTĂ DESPRE GÂNDURILE SUICIDARE

„Este un rezultat mincinos”, a fost concluzia tehnicianului grupării oaspete, dan Petrescu.

În clasament, CFR Cluj conduce cu 21 de puncte, urmată de Rapid şi de Botoşani, ambele cu câte 17 puncte.

10 mai 2021, CFR – Sepsi OSK 0-1 a fost ultima înfrângere suferită de clujeni în Liga 1. Au urmat 10 succese la rând, ceea ce reprezintă şi cea mai bună serie cu victorii din istoria clubului pe prima scenă.

Moldovenii primiseră cel puţin un gol în şapte dintre ultimele opt jocuri disputate în campionat pe teren propriu.

FC Botoşani şi CFR Cluj s-au mai întâlnit de 23 de ori în principala competiţie internă, de 5 ori s-au impus moldovenii, de 13 ori au câştigat ardelenii, iar alte 4 meciuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 12 meciuri – 5 victorii FC Botoşani – 2 remize – 4 succese CFR Cluj.