• CFR Cluj merge în grupele Europa League
  • Ardelenii s-au impus în play-off-ul competiției, pe teren propriu, împotriva finlandezilor de la KuPS, scor 3-1
  • Este pentru al doilea sezon consecutiv când echipa antrenată de Dan Petrescu merge în grupele europene

CFR Cluj a reușit calificarea în grupele Europa League, după victoria din play-off cu finlandezii de la KuPS, scor 3-1. Este pentru al doilea sezon consecutiv când echipa antrenată de Dan Petrescu merge în grupele europene.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 5 prin Rondon, iar avantajul a fost dublat chiar înaintea pauzei, în minutul 42, prin Debeljuh. În partea secundă, Rondon a reușit dubla (min. 56), scorul final fiind stabilit de Udoh, în prelungiri.

Tragerea la sorți a grupelor va avea loc mâine, 2 octombrie, la Nyon. Printre adversarii puternici peste care poate da CFR Cluj se numără Arsenal, Tottenham, AS Roma, Napoli sau Leicester.