• CS Mioveni a revenit în Liga 1, după ce a trecut de Hermannstadt în meciul de baraj
  • După ce în tur scorul fusese 0-0, argeșenii câştigat cu scorul de 2-1
  • Hermannstadt a terminat meciul cu doi jucători eliminaţi

Meciul retur al barajului contând pentru promovarea sau menținerea în Liga 1 s-a încheiat miercuri seara cu victoria, în deplasare, a echipei CS Mioveni, care a învins pe FC Hermannstadt cu 2-1. După ce în tur scorul fusese 0-0, argeșenii au promovat, trimițându-i pe sibieni în Liga a 2-a.

Pentru Hermannstadt, partida a început cu ghinion, Dâlbea fiind eliminat în minutul 6, după ce a acumulat două cartonașe galbene.

În 10 oameni, sibienii au deschis scorul în minutul 21, prin Yazalde, servit bine, în careu, de Mayoral.

EMANUEL PÂRVU AJUNGE LA CANNES
S-A RUPT COALIȚIA LA BUCUREȘTI
CE MĂNÂNC AZI?
PRINȚUL LOUIS A ÎMPLINIT ȘASE ANI
9/10 ANGAJAȚI SE CRED EXPERȚI IT
DAVID PECKER ÎȘI REIA ACUZAȚIILE ÎMPOTRIVA LUI TRUMP

CS Mioveni a egalat, în mintul 71, prin autogolul lui Vieira, la 1-1 aceștia fiind promovați.

În minutul 84, portarul gazdelor, Figueriedo, a fost eliminat pentru henț în afara careului, din postură de ultim apărător.

Profitând de dubla superioritate, CS Mioveni a mai marcat o dată, în minutul 90+2, prin Panait, consfințind victoria și promovarea din Liga a 2-a în Liga 1.