• UEFA va elimina regula golului în deplasare din sezonul următor
  • La meciurile în dublă manșă, dacă scorul este egal după retur, urmează prelungiri
  • Regula golului în deplasare a fost introdusă în 1965

UEFA anulează una dintre cele mai vechi şi controversate reguli ale fotbalului modern.

UEFA a decis să anuleze regula golului în deplasare, introdusă în 1965. Dacă într-o partidă eliminatorie în dublă manșă rezulatul va fi egal după meciul retur, nu merge mai departe echipa care a marcat mai multe goluri in deplasare. Meciul va merge în prelungiri și la penaltiuri, dacă va fi cazul.

O întâlnire unde lucrurile puteau sta diferit este sfertul din Cupa UEFA, dintre Steaua și Rapid, în 2006 când „Giuleștenii” au fost eliminați, pentru că Steaua a făcut 1-1, în deplasare, iar apoi a fost 0-0, în retur.

S-A RUPT COALIȚIA LA BUCUREȘTI
SISTEMUL „TYCHE" ÎȚI PUNE DIAGNOSTICUL
CE FACI CU CEL MIC ÎN MINIVACANȚĂ?
DRULĂ PROPUNE MĂRIREA NOTELOR LA BAC
UE VREA NOI REGLEMENTĂRI PENTRU TIKTOKLITE
TÎLVAR VREA OBUZIERE DIN COREEA DE SUD

Îți mai dau un exemplu. Juventus care a fost eliminată de Porto în optimile Champions League din acest sezon. Partida a intrat în prelungiri, unde fiecare echipă a mai înscris câte un gol, iar portughezii au mers mai departe grație golului reușit în deplasare. Dacă nu ar fi existat această regulă, s-ar fi mers în prelungiri sau la lovituri de departajare.