• Denis Alibec a dat două goluri şi o pasă decisivă în victoria cu FCSB
  • Astra a depăşit-o pe FCSB în clasamentul playoff-ului
  • FCSB a rămas la 9 puncte în spatele liderului CFR Cluj

FCSB a ratat şasa de a se apropia de liderul CFR Cluj şi mai are doar şanse matematice la titlu. Cu toate că a condus la Giurgiu cu 2-0, după golurile lui Ovidiu Popescu (min. 18) şi Dennis Man (min. 29), echipa lui Bogdan Argeş Vintilă a pierdut în cele din urmă partida. Denis Alibec a redus din diferenţă până la pauză, iar în minutul 53 i-a pasat decisiv lui Seto.

Tot Alibec i-a adus victoria Astrei. S-a terminat 3-2, iar echipa din Giurgiu a trecut peste FCSB în clasamentul playoff-ului. În etapa viitoare, FCSB are meci cu FC Botoşani, iar Astra o întâlneşte pe CFR Cluj.

Am controlat jocul la început, am avut ocazii foarte multe. La pauză, chiar ne-am spus să ne concentrăm în faţa porţii pentru că ocaziile astea se vor răzbuna. Campionatul este gata pentru noi”, a declarat Dennis Man, la finalul partidei.