• Franţa a avut 3-1, dar Elveţia a egalat dramatic, în ultimul minut din timpul regulamentar, apoi a dus meciul la penalty-uri.
  • De la francezi, cel care a ratat la loviturile de departajare a fost vedeta Kylian Mbappe, fără gol la Euro.
  • Elveţia va înfrunta în sferturile de finală Spania, calificată după un joc fabulos cu Croaţia.

Elveția a produs marea surpriză pe Arena Națională: a lăsat EURO 2020 fără campioana mondială.

Franța a fost eliminată de la EURO 2020 de Elveția, după ce meciul s-a decis la loviturile de departajare, scor 3-3 (4-5 după loviturile de departajare).

Meciul a fost plin de dramatism, iar asta s-a putut observa și din tribunele Arenei Naționale. Suporterii au trecut de la agonie la extaz.