Toate cele patru finale pe aparate la CE de Gimnastică din Turcia au fost câştigate de junioara Ana Bărbos.

Ea a mai câştigat aurul şi la concursul pe echipe şi la individual-compus. Alte două românce au obţinut medalii la finalele pe aparate.

Junioara Ana Bărbosu a câştigat, duminică, toate cele 4 medalii de aur la finalele pe aparate, la Campionatul European de Gimnastică de la Mersin.

PUTIN: VOM DOBORÎ TOATE AVIOANELE F-16 TRIMISE UCRAINEI
SBF PRIMEȘTE 25 DE ANI DE ÎNCHISOARE
ZIUA FEMEILOR DIN MUZICĂ
ȘTII DE VREME? VINE VARA-N TOATĂ ȚARA
MOLDOVA SE PREGĂTEȘTE DE ADERARE
ROTAȚIA PĂMÂNTULUI A ÎNCETINIT

România a mai obţinut alte două medalii la junioare, prin Maria Ceplinschi, argint la sol, şi Andreea Preda, bronz la bârnă.
Ana Bărbosu a câştigat aurul la paralele (13.450 puncte), la bârnă (13.100 puncte), la sărituri (13.700 puncte) şi la sol (13.250 puncte).

Au mai fost calificate în finalele de duminică Maria Ceplinshi, la sărituri, locul 5 şi Iulia Trestianu, la paralele inegale, locul 7.

Ana Bărbosu are 14 ani, este din Focşani şi se pregăteşte la Centrul Olimpic de la Deva.

Ea a mai câştigat la Mersin medaliile de aur la concursul pe echipe şi la individual-compus.