• Irina Begu (79 WTA) a fost eliminată în turul 3 de la Wimbledon, de poloneza Iga Swiatek (9 WTA)
  • Meciul a durat doar 57 de minute
  • Irina Begu va fi recompensată cu 134.550 euro și 130 puncte WTA

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (79 WTA) a fost eliminată în turul 3, la turneul de tenis pe iarbă de la Wimbledon, de poloneza Iga Swiatek (9 WTA), după un joc de doar 57 de minute. Begu a reușit să câștige un singur game, pe finalul primului set.

Poloneza Iga Swiatek a învins-o pe Irina Begu cu 6-1, 6-0, după un meci fără istoric, în care sportiva din România a fost depășită categoric, singurele ei realizări fiind game-ul de 5-1, un as și 3 mingi câștigate frumos la fileu. În rest, Begu a avut 25 de erori neforțate, 7 duble greșeli și procentaje foarte slabe atât la serviciu, cât mai ales la retur.

Pentru prezența în turul 3, Irina Begu va fi recompensată cu 134.550 euro și 130 puncte WTA.