Italia s-a calificat în sferturile Campionatului European de Fotbal 2020 după ce în optimi a învins Austria. În al doilea meci de sâmbătă, de la turneul final, Italia a înscris golurile victoriei în prelungiri.

Partida din optimile Campionatului European de Fotbal s-a disputat pe stadionul Wembley din Londra.

Italia a câştigat, scor 2-1, prin golurile înscrise în prelungiri de Chiesa, minutul 95, şi Pessina, minutul 104. Austriacul Kalajdzic a marcat în minutul 114, dar Austria nu a putut să egaleze la finalul prelungirilor.

FII BOGAT ÎN ROMÂNIA
MATTY HEALY, DESPRE ALBUMUL LUI SWIFT
DE LA GOYA LA... YOGA
ZIUA INTERNAȚIONALĂ A STRIGĂTULUI
CHETĂ PENTRU SPORTIVII ROMÂNI
BLIKEN AJUNGE ÎN CHINA

În timpul regulamentar, Austria a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid.

Italia va juca în sferturi cu învingătoarea din meciul Portugalia-Belgia. Partida se va disputa la Munchen, în Germania.

Tot sâmbătă, Danemarca a învins Ţara Galilor cu 4-0 şi a fost prima echipă calificată în sferturile Campionatului European de Fotbal. Danemarca va juca în sferturile de finală pe Stadionul Olimpic din Baku, Azerbaidjan, cu învingătoarea din partida Ţările de Jos-Cehia.