• Reprezentativa de fotbal a României s-a impus în fața selecționatei din Honduras, scor 1-0.
  • România a deschis scorul în primul minut suplimentar de joc, printr-un autogol.

Echipa olimpică de fotbal a Românieia reușit joi să obțină o primă victorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo, învingând în primul meci al fazei grupelor reprezentativa similară a Hondurasului, cu scorul de 1-0, după un autogol marcat pe finalul primei reprize.

S-a jucat pe contre în primele 10 minute, cu câte două ocazii la fiecare poartă.

Cea mai mare ocazie a fotbaliștilor din Honduras s-a petrecut în minutul 39, când intervenția lui Ghiță a scăpat România de un gol ca și făcut, după ce Benguche a driblat tot, inclusiv pe Aioani, fiind oprit înainte de a șuta.

PUTIN: VOM DOBORÎ TOATE AVIOANELE F-16 TRIMISE UCRAINEI
SBF PRIMEȘTE 25 DE ANI DE ÎNCHISOARE
ZIUA FEMEILOR DIN MUZICĂ
ȘTII DE VREME? VINE VARA-N TOATĂ ȚARA
MOLDOVA SE PREGĂTEȘTE DE ADERARE
ROTAȚIA PĂMÂNTULUI A ÎNCETINIT

România a deschis scorul în primul minut suplimentar de joc, printr-un autogol. Ciobanu a executat un corner, la capătul căruia fundașul hondurian Elvin Oliva a respins cu capul în proprie poartă.

Repriza a doua nu a înregistrat faze de poartă cu adevărat potențial de gol, șuturile ce au prins cadrul porții, de fiecare parte, fiind ușor reținute de goalkeeperi.

La 57 de ani de la ultima prezență la un turneu olimpic, România revine cu o victorie la limită, cu 1-0, chiar dacă neconcludentă, în condițiile în care statistic, hondurienii au avut mai multe ocazii de poartă.

România joacă al doilea meci la Jocurile Olimpice duminică, în compania Coreei de Sud.

Honduras – ROMÂNIA 0-1 (0-1)
A marcat:
Oliva (45+1, autogol)Honduras: 1. Guity (12. Perello, 46) – 21. Oliva (5. Ch. Melendez, 88), 2. Maldonado (cpt) (4. C. Melendez, 88), 16. Garcia, 3. Decas – 10. Rivas (17. Palma, 57), 15. Pineda, 20. Alvarez, 8. E. Rodriguez (7. Reyes, 57) – 9. Benguche, 19. D. Martinez.
Rezerve: 6. Nunez, 18. Obregon
Selecționer: Miguel Falero
ROMÂNIA: 12.Aioani – 6. Ghiță, 8. M. Marin (cpt), 4. Pașcanu –  14. Rațiu (17. R. Grigore, 75), 10. Ciobanu (5. Băluță, 68), 18. Dulca, 3. Fl. Ștefan (2. Boboc, 46) – 20. Dobre, 9. Ganea (19. Sîntean, 68), 11. V. Gheorghe (21. Sefer, 55).