- Lando Norris câștigă prima cursă a sezonului 2025 în Australia.
- Max Verstappen termină pe locul doi, la mai puțin de o secundă distanță.
- Prima cursă a lui Hamilton ca pilot Ferrari nu a fost norocoasă. Britanicul a terminat pe locul 10.
Lando Norris câștigă Marele Premiu al Australiei, în prima cursă a sezonului 2025 din Formula 1 după o cursă pe ploaie. Max Verstappen a terminat pe locul 2, la doar 0,895 secunde în spatele lui Norris, scrie AP. George Russell, de la Mercedes, a completat podiumul.
„A fost incredibil, o cursă grea, mai ales cu Max în spatele meu”, a declarat Norris. „Ultimele două tururi au fost stresante, dar a fost un mod fantastic de a începe sezonul.” „Am făcut greșeli mari, dar condițiile au fost imprevizibile”, a spus britanicul. „Anul trecut au fost momente în care am luat decizii greșite, dar am învățat din ele.”
Cursa a fost plină de incidente, doar 14 piloți au reușit să termine.
Prima cursă a lui Lewis Hamilton ca pilot Ferrari nu a fost norocoasă. Britanicul a terminat pe locul 10.
Fernando Alonso (Aston Martin) a ieșit de pe circuit în turul 34, iar Liam Lawson (Red Bull) și Gabriel Bortoleto (Sauber) au abandonat cu 10 tururi înainte de final, după ce au pierdut controlul mașinilor din cauza condițiilor în condițiile extreme de pe circuit.
După prima cursă a sezonului, piloții se pregătesc pentru Marele Premiu al Japoniei.