• Liga Zimbrilor se desfășoară integral la Sfântu Gheorghe
  • CSM Reșița a obținut primele 3 puncte în confruntarea cu HC Buzău, scor 30-27
  • Dinamo rămâne neînvinsă, câștigând cu 28-23 în fața Minaur Baia Mare

Liga Zimbrilor a programat joi ultimele patru partide din etapa a 13-a, desfășurată integral la Sfântu Gheorghe. Reșița a bifat primele puncte în ligă, Turda s-a impus în fața constănțenilor într-un meci destul de echilibrat, Botoșani a preluat lanterna roșie, iar Dinamo a bătut Minaur.

CSM Reșița a obținut primele 3 puncte ale sezonului în confruntarea cu HC Buzău 2012, 30-27, un rezultat ce poate fi considerat o surpriză, în condițiile în care buzoienii ocupau locul 8 cu 20 de puncte, 6 victorii
și 2 egaluri.

Bănățenii au cedat lanterna roșie celor de la Magnum Botoșani, care au pierdut și joi cu CSM Bacău (29-25) și au rămas cu un singur punct în 13 etape.

NOU COD PENTRU SCHENGEN
NE-A SALVAT VACCINUL?
O ROMÂNCĂ ARBITREAZĂ LA UEFA
CIOLACU: COALIȚIA NU SE RUPE
UK: FETELE ÎNTREC BĂIEȚII LA FUMAT
MORIȘCA DE PE MOULIN ROUGE A CĂZUT

Potaissa Turda a condus de la un capăt la altul derby-ul cu Dobrogea Sud Constanța, cu o mică sincopă spre finele primei reprize, când constănțenii au egalat pentru scurt timp. Marius Szoke a marcat 11 goluri din 12 aruncări, fiind golgheterul etapei, alături de Acatrinei, de la CSM Vaslui. Scor final 36-32 și Potaissa rămâne pe locul 2, la 6 puncte distanță de Dinamo.

Campionii ultimilor ani în Liga Zimbrilor au întâlnit joi pe Minaur Baia Mare, formație cu pretenții la podium, mai ales prin prisma lotului alcătuit în toamnă. Maramureșenii au jucat frumos, dar cu multe greșeli
individuale și cu o linie de nouă metri ineficientă în prima repriză.

Aruncarea în joc a internaționalului Călin Căbuț în repriza secundă a revigorat jocul băimărenilor, însă a fost prea puțin pentru o eventuală surpriză. Dinamo și-a impus jocul și a punctat mult pe contraatac,
profitând de erorile băimărenilor. Partida s-a încheiat cu scorul de 28-23, care o menține pe Dinamo neînvinsă și trimite Minaur de pe 4 pe 5.