• Max Verstappen și-a asigurat a cincea victorie consecutivă în Marele Premiu al Italiei, la Monza.
  • Charles Leclerc a trebuit să se mulțumească cu locul doi, spre dezamăgirea publicului.
  • George Russell a ocupat locul al treilea și a asigurat un loc pe podium pentru Mercedes.

Max Verstappen a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Italiei şi a rămas la mică distanţă de al doilea titlu consecutiv în Formula 1.

Campionul mondial Max Verstappen (Red Bull Racing) a câștigat, astăzi, pe circuitul de la Monza, la Marele Premiu de Formula 1 al Italiei, a 16-a etapă a Campionatului mondial, potrivi Reuters.

Plecat în cursă de pe poziţia a 7-a, fiind penalizat din cauza unei schimbări neregulamentare la motor, Verstappen i-a devansat pe următorii doi clasaţi, monegascul Charles Leclerc (Ferarri), plecat din pole position, şi britanicul George Russell (Mercedes), care a pornit de pe poziţia a 2-a.

MACRON CERE ARMĂ NUCLEARĂ PENTRU UE
CE FACEM CU POLUAREA?
CHINA AVERTIZEAZĂ SUA
BANII PENTRU UCRAINA RĂMÂN ÎN SUA
NO MORE EMMA?
SORANA MERGE ÎN TURUL 3 LA MADRID OPEN

,,Olandezul zburător” câştigă astfel al cincilea MP consecutiv al sezonului, dominând astfel autoritar ierarhia internaţională.