• Mihaela Buzărnescu a fost eliminată de Serena Williams, în turul 2 la Roland Garros
  • În primul tur, Williams a eliminat-o din competiție pe Irina Begu
  • Pentru prezența în turul doi, Mihaela Buzărnescu va primi 84.000 euro

Mihaela Buzărnescu a fost eliminată miercuri seara de Serena Williams, în turul 2 la Roland Garros, fostul număr mondial numărul 1 și favorită numărul 7 câștigând în 3 seturi, cu 6-3, 5-7, 6-1, la capătul unui meci ce a durat două ore și 6 minute.

Mihaela Buzărnescu a făcut un meci curajos, cedând un singur break în primul set, care a dus la câștigarea lui cu 6-3, de către Williams.

În setul 2, cele două sportive au mers cap la cap, cu câte un break la mijlocul setului, ajungând la 6-5 pentru Buzărnescu, care a reușit un break pe final și a egalat situația la seturi.

EMANUEL PÂRVU AJUNGE LA CANNES
S-A RUPT COALIȚIA LA BUCUREȘTI
CUM ÎȚI PĂSTREZI CALMUL LA INTERVIU?
CE MĂNÂNC AZI?
PRINȚUL LOUIS A ÎMPLINIT ȘASE ANI
9/10 ANGAJAȚI SE CRED EXPERȚI IT

În decisiv Williams a ridicat mult nivelul jocului și nu a mai dat nici o șansă lui Buzărnescu, câștigând setul cu 6-1 și calificându-se în șaisprezecimile de finală ale competiției.

În primul tur, Williams a eliminat-o din competiție pe Irina Begu.

Pentru prezența în turul doi, Mihaela Buzărnescu va primi 84.000 euro și 70 de puncte WTA.

Serena Williams o va întâlni în turul 3 pe compatrioata Danielle Rose Collins (50 WTA).