- Pe 28 iunie 1914 a avut loc asasinatul lui Franz Ferdinand ce a declanşat Primul Război Mondial
- La 106 ani distanţă, fanii din Peluza Sud a Stelei au mers la Crucea Eroilor de pe Muntele Caraiman
- Suporterii stelişti au vrut să-i omagieze „pe eroii care au luptat pentru reîntregirea Neamului Românesc”
Peste 20 de suporteri care fac parte din Peluza Sud a Stelei au mers duminică pe Muntele Caraiman la Crucea Eroilor, denumită oficial Crucea comemorativă a eroilor români din Primul Război Mondial.
Inaugurată în 1928, ea se află în Munţii Bucegi, în judeţul Prahova, şi a fost desemnată în 2013 de către Guinness World Records cea mai înaltă cruce din lume amplasată pe un vârf montan.
La 106 distanţă de la evenimentul care a declanşat primul Război Mondial, asasinarea lui Franz Ferdinand la Sarajevo, suporterii stelişti au aprins torţe la Crucea Eroilor, gest prin care i-au omagiat pe cei care şi-au pierdut viaţa în război.
- #MAS EXCLUSIV. Oficial militar din IDF: Nu am ajuns la rezultatul de a elimina complet capacităţile Iranului de atac. Teheranul se pregăteşte de 50 de ani pentru asta
- SONDAJ CURS. Cât mai rezistă Bolojan în fruntea Guvernului? 54% dintre locuitorii Capitalei vor demisia Premierului
- Cum este privit nudul în artă în 2026? O lucrare performativă semnată de artista Xandra Ibarra a generat discuții intense în spațiul public și online
- ONU respinge planul Iranului de taxare în Strâmtoarea Ormuz: „Nu există nicio bază legală pentru impunerea unor taxe navelor”
- Germania investește 35 de miliarde de euro în programul său militar spațial. Planul include dezvoltarea unei rețele de sateliți militari comparabile cu Starlink
