• Atletul Alexandru Novac a fost ultimul concurent român la Tokyo 2020.
  • Atletul a încheiat pe 12 aruncarea suliței.

Atletul român Alexandru Mihăiță Novac a încheiat competiția olimpică de aruncare a suliței de la Tokyo 2020 pe locul 12. Calificat cu a patra performanță, măsurând 83.27 m, românul a reușit în finală o aruncare de doar 79.29 m, cu care s-a clasat pe locul 12.

În finala de 12 a fost prezent și reprezentantul Moldovei, Adrian Mardare, care după primele 3 aruncări s-a clasat în primii 8, trecând în a doua parte a finalei, cu o aruncare de 82.84. În cele din urmă, Mardare s-a clasat pe locul 7, izbutind din a 5-cea aruncare performanța de 83.30.

Medalia de aur a fost câștigată de Neeraj Chopra, cu o aruncare de 87.58 m, urmat de sportivii cehi Jakub Vadlejch (86,67) și Vitezslav Vesely (85.44).

ISRAELUL A ATACAT IRANUL
CINE ÎNCEARCĂ SĂ-L ASASINEZE PE ZELENSKI?
CE „MIAU” FĂCUT...
UNDE MERGI AZI?
ORADEA CHEAMĂ DIASPORA ACASĂ
TEHERAN: IRAN NU PLĂNUIEȘTE UN RĂSPUNS

Favoritul principal, germanul Johannes Vetter, cel care reușise anul acesta o performanță de 94.20, nu a reușit să treacă în finala de 8.