• Poli Iaşi a reuşit să-şi ia revanşa în faţa celor de la Sepsi după înfrângerea din semifinalele Cupei României
  • 30 de fani ieşeni au cântat în faţa stadionului pe tot parcursul partidei
  • Poli Iaşi a urcat deasupra locurilor retrogradabile în urma victoriei cu 3-1

Poli Iaşi a câştigat partida de astăzi de pe propriul teren contra celor de la Sepsi, scor 3-1. Învinşi în Cupa României cu 5-1 de echipa din Sfântul Gheorghe, Poli Iaşi şi-a luat revanşa în campionat.

Luckassen a deschis scorul în minutul 25 după o gafă mare a lui Niczuly care a ratat degajarea şi i-a permis atacantului de la Poli să înscrie. Fulop a egalat pentru Sepsi chiar înainte de pauză cu o lovitură de cap. Imediat după reluarea jocului, Tincu a trimis în propria poartă, pentru ca Horsia să stabilească scorul final al partidei.

În urma acestei victorii, Poli Iaşi acumulează 21 de puncte, la egalitate cu Hermannstadt, cea care are însă 2 partide mai puţin disputate. Cei de la Iaşi au fost susţinuţi la partidă de aproximativ 30 de suporteri care au cântat pe tot parcursul meciului de la poarta stadionului, accesul lor în arenă nefiind permis.