• Cristina Neagu a marcat patru goluri din 14 aruncări
  • Dumanska a apărat 40% dintre aruncările Germaniei
  • Până la acest meci, România câștigase ultimele 6 întâniri cu Germania

România a pierdut cu 19-22 primul meci al Campionatului European de handbal împotriva Germaniei.

Trupa pregătită de Bogdan Burcea n-a avut cea mai inspirată seară în fața porții. A avut nevoie de 8 minute să înscrie primul gol, iar Cristina Neagu a marcat o singură dată în prima repriză.

Portarul Iulia Dumanska a ținut naționala în meci după pauză, dar nu a fost suficient pentru a putea scoate ceva din partida dominată de nemțoaice. Dacă bate Polonia, România s-ar putea califica în faza grupelor principale.

CINE VA PRELUA ȘEFIA C.E.
NOU COD PENTRU SCHENGEN
NE LIPSEȘTE EDUCAȚIA FINANCIARĂ?
NE-A SALVAT VACCINUL?
CIOLACU: COALIȚIA NU SE RUPE
O ROMÂNCĂ ARBITREAZĂ LA UEFA

„Ne dorim victoria în următorul meci. Din păcate, în seara asta, a fost mai bună Germania. Ne doream victoria, să începem cu dreptul, însă, de azi, privim spre victoria din următorul meci”, a spus Cristina Laslo, la Telekom Sport.