• România a învins Belarus, scor 5-3, într-o partidă amicală disputată la Ploieşti
  • Doi jucători au marcat în premieră pentru echipa naţională
  • Mirel Rădoi a făcut mai multe schimbări în a doua repriză, când oaspeţii au marcat de trei ori

Patru goluri în prima repriză – Mitrea, Marin, Nedelcearu și Pușcaș – și patru în a cea de-a doua parte – în care Lazar a apărat și un penalty – au decis partida disputată în săptămâna în care România ar fi trebuit să joace finala pentru calificarea la Campionatul European.

Din nefericire, privim doar la televizor Ungaria – Islanda. Antrenamentul cu bieloruşii a fost înaintea reîntâlnirii cu „balaurul” Haaland. România joacă duminică împotriva Norvegiei, în Nations League. În tur a fost 4-0 pentru nordici.

Doi „tricolori” au marcat pentru prima dată la echipa naţională: Fundaşii Bogdan Mitrea şi Ionuţ Nedelcearu, ultimul fiind autorul a două goluri. Celelalte reuşite au fost semnate de Răzvan Marin, din penalty, şi George Puşcaş.