România câştigă cu Liechtenstein, dar ratează calificarea la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar

Elevii lui Mirel Rădoi au dominat meciu cu Liechtenstein de la un capăt la altul, însă gazdele s-au apărat „cu dinţii”, portarul Buchel fiind cel mai bun jucător al acestora.

Denis Man a deschis scorul în minutul 8 şi părea că tricolorii vor face scor. Stanciu a ratat un penalty în minutul 35 şi a fost nevoie să se ajungă până în minutul 87 pentru ca Bancu să aducă liniştea.

Una aparentă, pentru că la Skopje, Macedonia de Nord conducea cu 3-1 şi obţinea locul 2 în grupă, care duce la play-off-ul de baraj.

România a terminat pe locul 3 şi a ratat şi această campanie de calificare la Campionatul Mondial.