• România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, în primul meci din preliminariile CM 2022.
  • Tricolorii au condus cu 2-0, dar au fost egalați într-un singur minut
  • Ianis Hagi a înscris golul victoriei în minutul 86.

Reprezentativa României a început cu o victorie preliminariile pentru CM 2022, 3-2 cu selecţionata similară a Macedoniei de Nord, dar succesul a venit după un final interzis cardiacilor.

Valentin Mihăilă a debutat la echipa naţională de seniori cu un gol de excepţie de la 25 de metri, în timp ce Ianis Hagi a marcat golul victoriei, după ce oaspeţii au egalat marcând în minutele 83 și 84.

România a deschis scorul în minutul 28, prin Florin Tănase, care a primit o pasă excelentă de la Chiricheş şi a şutat la colţul lung, cu sânge rece, reuşind primul gol din postura de internaţional.

ISRAELUL A ATACAT IRANUL
OFICIAL, AVEM O NOUĂ STAȚIUNE
SCANDAL CU SÂNGE INFECTAT ÎN UK
CINE ÎNCEARCĂ SĂ-L ASASINEZE PE ZELENSKI?
APPLE ADUCE UN NOU MAGAZIN DE APLICAȚII

Repriza secundă a debutat cu golul lui Mihăilă, care a marcat primul său gol la naţionala de seniori, cu un şut de excepţie de la aproximativ 25 de metri.

Meciul a căpătat o turnură dramatică, după ce oaspeţii au reuşit să egaleze în doar 2 minute, prin Ademi şi Trajkovski, cu goluri marcate în minutele 83 şi 84.

Golul victoriei a fost marcat de Ianis Hagi, intrat în minutul 76, fiind şi pentru el prima reuşită la naţională.

În minutele suplimentare de joc, oaspeţii au mai marcat un gol, anulat însă pe motiv de offside.