• România U21 câștigă cu scorul de 2-1 în fața reprezentativei Ungariei
  • România U21 a remizat în prima partidă a grupei A, 1-1 cu reprezentativa Țărilor de Jos
  • Ungaria a deschis scorul, dar tricolorii mici au reușit să întoarcă rezultatul în ultimele minute

UPDATE

România U21 se impune în fața reprezentativei Ungariei cu scorul de 2-1. Tricolorii mici au început mai greu meciul, iar Ungaria a deschis scorul în minutul 56 prin Andras Csonka, în 10 oameni. Alexandru Mățan a ieșit la rampă în minutul 69 și a reușit să înscrie cu o execuție superbă, iar Alexandru Pașcanu a adus bucuria românilor în minutul 87, după un corner.

Meciul a fost dominat de greșeli de arbitraj, mare parte dintre ele în defavoarea noastră. Pe final am avut din nou emoții, în minutul 94 a avut o paradă extraordinară și a reușit să mențină avantajul echipei lui Adi Mutu. O victorie meritată, un meci pe care tricolorii mici l-au dominat categoric.

ȘTIREA INIȚIALĂ

România U21 joacă astăzi al doilea meci din cadrul Campionatului European U21, contra reprezentativei Ungariei.

LA VREMURI NOI, ROȚI NOI
IRAN ȘI ISRAEL CONTINUĂ CONFRUNTAREA
TAYLOR SWIFT, CRITICATĂ DUR DE COURTNEY LOVE
SUNAK PUNE STOP FUMATULUI
VICTORIA BECKHAM A ÎMPLINIT 50 DE ANI
ȘEFUL NATO A VORBIT CU IOHANNIS

Selecționerul echipei naționale de tineret, Adrian Mutu, a anuțat primul unsprezece cu care va aborda acest meci.

Astfel, cei 11 jucători care vor lua startul împotriva Ungariei pe stadionul Stadionul Új Bozsik sunt:
Andrei Vlad – Denis Haruț, Alexandru Pașcanu, Denis Ciobotariu – Radu Boboc, Andrei Ciobanu, Marius Marin (căpitan), Darius Olaru, Olimpiu Moruțan – Alexandru Mățan, George Ganea. După cum se preconizează, naționala de tineret va evolua în 3-5-2, împotriva unui 4-2-3-1 al echipei Ungariei.

Pentru prima dată din 1990, o reprezentativă a României joacă în albastru complet, când a pierdut, scor 0-3 împotriva Bulgariei, pe stadionul Ghencea. Reprezentativa Ungariei va evolua în echipamentul „clasic” – tricou roșu și șort alb.