• Romelu Lukaku a marcat al 50-lea său gol în ultimele 50 de meciuri internaționale.
  • Câștigătoarea Euro 2020, Italia, a fost şi ea în acțiune, obținând a doua remiză la rând.
  • Rezultatul a prelungit seria de invincibilitate a Italiei la un record european.

Câştigătoarea Euro 2020, Italia, a fost şi ea în acţiune, obţinând a doua remiză la rând, în faţa Elveţiei, în deplasare, meciul terminându-se fără goluri marcate. Deşi Roberto Mancini s-a arătat dezamăgit la final, el se poate consola cu faptul că rezultatul a prelungit seria de invincibilitate a echipei sale la un record european de 36 de meciuri, depăşind recordul stabilit de Spania lui Vicente Del Bosque între 2007 şi 2009.

Care au fost fazele serii?

Romelu Lukaku a marcat al 50-lea său gol în ultimele 50 de meciuri internaţionale şi a ajutat Belgia să se impună fără probleme cu 3-0 în faţa Cehiei, duminică, într-unul dintre cele mai importante meciuri de calificare la Cupa Mondială.

Pauza prilejuită de meciurile internaţională este în plină desfăşurare, majoritatea echipelor jucând în acest weekend al doilea meci de calificare din preliminariile Cupei Mondiale.

CINE AR CANDIDA PENTRU ȘEFIA C.E.
NOU COD PENTRU SCHENGEN
NE LIPSEȘTE EDUCAȚIA FINANCIARĂ?
NE-A SALVAT VACCINUL?
CIOLACU: COALIȚIA NU SE RUPE
O ROMÂNCĂ ARBITREAZĂ LA UEFA

Lukaku a deschis scorul pentru Diavolii Roşii, înainte de a pasa decisiv pentru Alexis Saelemaekers, care a marcat cel de-al treilea gol al echipei sale, în timp ce Eden Hazard a marcat şi el un gol.

Anglia s-a impus uşor cu 4-0 în faţa Andorei şi a primit o veste bună din partea Ungariei, care se afla pe locul doi în Grupa I, la începutul jocului, şi care a pierdut cu 1-0 în faţa Albaniei.

Ţara Galilor a avut nevoie de golul salvator al lui Gareth Bale pe final de meci, pentru a învinge Belarus, în deplasare. Bale şi-a adus echipa în avantaj cu 1-0 din penalty, înainte ca adversarii lor să riposteze cu două goluri înainte de pauză. Atacantul de la Real a reuşit apoi un hat-trick, al treilea gol fiind marcat în prelungirile reprizei secunde.

În altă ordine de idei, Serge Gnabry, Timo Werner, Marco Reus, Jonas Hoffman şi debutantul Karim Adeyemi au marcat pentru Germania, care a marcat şase goluri armeniei Armeniei, în timp ce Polonia a marcat şapte goluri împotriva lui San Marino, care a sărbătorit cum se cuvine golul de onoare al lui Nanni.

Furia Roja, Spania a jucat şi ea şi a învins Georgia cu 4-0, golurile fiind marcate de Jose Gaya, Carlos Soler, Ferran Torres şi Pablo Sarabia.