• Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roma
  • În semifinale, românca e trecut de Garbine Muguruza (17 WTA) scor 6-3, 4-6, 6-4
  • În finală, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea dintre Marketa Vondrousova (19 WTA) și Karolina Pliskova (4 WTA)

Simona Halep a reușit calificarea în finala turneului Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o în semifinale pe Garbine Muguruza (17 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-4, după 2 ore și 17 minute de joc.

În setul decisiv, Halep s-a desprins la 5-1, însă iberica a reuși să revină până la 5-4, însă românca a reușit să încheie meciul cu un break.

În finala turneului de la Roma, locul 2 WTA o va întâlni pe câștigătoarea dintre Marketa Vondrousova (19 WTA) și Karolina Pliskova (4 WTA).

LA VREMURI NOI, ROȚI NOI
IRAN ȘI ISRAEL CONTINUĂ CONFRUNTAREA
TAYLOR SWIFT, CRITICATĂ DUR DE COURTNEY LOVE
SUNAK PUNE STOP FUMATULUI
VICTORIA BECKHAM A ÎMPLINIT 50 DE ANI
ȘEFUL NATO A VORBIT CU IOHANNIS

Simona Halep a mai jucat două finale la Roma, fiind învinsă de fiecare dată de Svitolina.

Pentru Halep a fost primul meci cu spectatori de la izbucnirea pandemiei de coronavirus. La partidă au avut acces 1.000 de spectatori.