Simona Halep a învins-o pe Garbine Muguruza, scor 6-3, 4-6, 6-4, și s-a calificat în finala de la Roma

Simona Halep a reușit calificarea în finala turneului Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o în semifinale pe Garbine Muguruza (17 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-4, după 2 ore și 17 minute de joc.

În setul decisiv, Halep s-a desprins la 5-1, însă iberica a reuși să revină până la 5-4, însă românca a reușit să încheie meciul cu un break.

În finala turneului de la Roma, locul 2 WTA o va întâlni pe câștigătoarea dintre Marketa Vondrousova (19 WTA) și Karolina Pliskova (4 WTA).

Simona Halep a mai jucat două finale la Roma, fiind învinsă de fiecare dată de Svitolina.

Pentru Halep a fost primul meci cu spectatori de la izbucnirea pandemiei de coronavirus. La partidă au avut acces 1.000 de spectatori.