• Simona Halep a triumfat, vineri, în runda inaugurală a turneului WTA de la Madrid.
  • Madrid Mutua Open este competiția patronată de Ion Țiriac.
  • Halep a învins-o, vineri, pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-0, 7-5.

Simona Halep, locul 3 WTA, a debutat cu dreptul în cadrul competiției de la Madrid, după ce, vineri, a dispus de Sara Sorribes Tormo, cu scorul de 6-0, 7-5, în turul inaugural al turneului iberic. Dacă în primul set nu a avut probleme, în runda secundă, Halep s-a văzut egalată, deși condusese cu 5-1. În final, constănțeanca a obținut victoria, în minimum de seturi.

„A fost un meci bun. Nu am fost foarte concentrată în setul doi. Este extraodinar să fiu aici să găsesc și spectatori în tribune. Iubesc Madridul, nu am un obiectiv cert, ma concentrez pe fiecare partidă”, a spus Simona Halep după meci, la Digisport.

În turul al doilea de la Madrid Mutua Open, Halep se va duela cu Saisai Zheng (57 WTA). Jucătoarea din China a câștigat, tot vineri, în primul tur, împotriva polonezei Magda Linette (48 WTA), cu scorul de 6-2, 3-6, 6-1.

ISRAELUL A ATACAT IRANUL
OFICIAL, AVEM O NOUĂ STAȚIUNE
ZELENSKI RĂSUFLĂ UȘURAT
CÎRSTOIU: MANDATUL MEU E PE MASA COALIȚIEI
CE SCOP ARE ISRAELUL
AL TREILEA AUR PENTRU POPOVICI

Cele două s-au mai întâlnit de două ori anterior, Halep câștigând ambele confruntări. Partida se joacă sâmbătă, de la oră ce av fi anunțată ulterior.