• Cele două sportive s-au întâlnit până acum în circuit de 12 ori
  • În ultimul meci direct, Simona s-a impus în finala de la Wimbledon 2019
  • Învingătoarea o va întâlni în semifinale pe japoneza Naomi Osaka

Serena Williams a ajuns la a zecea victorie împotriva Simonei Halep. Pentru performanța din acest an de la Melbourne, Halep va primi 403.463 de dolari.

LIVE TEXT

Final de meci. Serena Williams se impune în două seturi: 6-3, 6-3

Halep – Williams 3-6. Williams pune capăt meciului. Durată: 1 oră și 22 de minute

ROTAȚIA PĂMÂNTULUI A ÎNCETINIT

Halep – Williams 3-4. Sportiva din SUA a avut trei mingi de meci, dar Simona a reușit să egaleze. Williams s-a impus totuși la avantaje din păcate

Halep – Williams 3-3. Trei ași până acum în acest meci, toți în contul Serenei Williams. A început acest game cu unul

Halep – Williams 3-5. Românca reușește să se impună pe serviciul ei

Halep – Williams 2-5. Simona Halep trebuie să tragă tare dacă vrea să rămână în primul set

Halep – Williams 2-4. Simona își pierde serviciul după un game disputat intens

Halep – Williams 2-3. Serena reușește să se impună pe serva proprie

Sportiva noastră egalează. 2-2 este scorul

Simona Halep reușește să câștige primul game în acest meci. Scor 1-2, în avantajul Serenei Williams

Halep – Williams 0-2

Serena Williams câștigă primul game al meciului cu un as. 0-1

UPDATE 10:16

Meciul a început. Serena Williams a câștigat tragerea la sorți, va servi prima.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Simona Halep va da piept cu Serena Williams în sferturile Australian Open, marți, de la ora 10:00.

Pe hârtie, americanca e favorită: conduce cu 9-2 la meciurile directe, dar ultimul meci a fost câștigat clar de Simona: finala de pe iarba londoneză, în 2019.

Serena are nu mai puțin de 23 de titluri de Mare Șlem câștigate și obiectivul ei e clar: să mai câștige cel puțin unul, pentru a o egala pe Margaret Court.
Serena e ușor favorită și la casele de pariuri, în timp ce o victorie a Simonei ne poate dubla investiția.

Până acum, Serena a stat cu o oră mai puțin decât Simona în cele 4 meciuri de la Australian Open. Halep a avut parte de 2 meciuri de 3 seturi, cu Tomljanovic și în revanșa cu Iga Swiatek, în timp ce americanca a avut nevoie de set decisiv doar în ultimul meci, cel cu Sabalenka.

Totuși, americanca are 39 de ani. Iar Simona a demonstrat că stă bine atât din punct de vedere fizic, cât și mental.

Adversara din semifinale va fi japoneza Naomi Osaka, nr 3 mondial. Iar dacă va ajunge în finală, Simona ar putea da de Ash Barty, liderul mondial.