• Sorana Cîrstea, ocupanta locului 32 WTA, a fost eliminată în optimi la turneul de 1000 de puncte WTA de la Roma.
  • Madison Keys, jucătoarea clasată pe locul 16 WTA, a învins-o pe româncă în două seturi, scor 6-2, 6-1.
  • Partida Soranei Cîrstea a fost întreruptă timp de aproape 40 de minute în setul secund.

Sorana Cîrstea (favorită 28) a înregistrat prima înfrângere contra jucătoarei Madison Keys, americanca având câștig de cauză, scor 6-2, 6-1, după un meci pe care l-a dominat cu autoritate.

Meciul a fost întrerupt minute bune (undeva la aproximativ jumătate de oră) de către doi protestatari, spre nemulțumirea generală a spectatorilor prezenți pe superba arenă Nicola Pietrangeli. Incidentul a avut loc la scorul de 6-2, 3-1 și 15-0 pentru sportiva din SUA.

Sorana a încheiat disputa cu un as și trei duble greșeli. Nu a putut profita de singurele mingi de break (două la număr) pe care le-a avut spre finalul partidei (la 4-1 pentru adversară, în setul al doilea). Procentajele de la serviciu vorbesc, din păcate, despre slăbiciunea Soranei pe această lovitură la meciul cu Keys: 50% puncte câștigate cu primul și doar 29% puncte câștigate cu al doilea serviciu. La total, Madison a avut 58 de puncte câștigate, spre deosebire de cele 35 ale Soranei.

GUTERRES: NE AFLĂM SPRE IADUL CLIMATIC