• Novak Djokovic, numărul unu ATP, a fost descalificat de la US Open
  • În meciul din optimile de finală împotriva spaniolului Carreno-Busta, Djokovic a lovit cu mingea un arbitru de linie
  • Incidentul a avut loc în primul set, când spaniolul a făcut break pe serviciul sârbului

Novak Djokovic, numărul unu ATP, a fost descalificat de la US Open, după ce a lovit cu mingea un arbitru de linie, în primul set. Djokovic era condus cu 6-5 și a reacționat nervos atunci când adversarul a reușit să se impună contra serviciului.

În imagini se vede cum Djokovic trimite o minge spre linia de fund a terenului și lovește în cap, neintenționat, un arbitru de linie, care rămâne la pământ preț de minute bune.

În aceste cazuri regulamentul e clar, iar Djokovic, deși a discutat aproape 15 minute pe teren cu organizatorii turneului, a fost descalificat pentru comportament nesportiv.