- Maşina e alimentată de o pilă de combustie cu hidrogen
- Atinge suta de kilometri pe oră în doar 2,2 secunde
- Autonomia depăşeşte 1.500 de kilometri
S-a inventat mașina electrică care poate merge peste 1.500 de kilometri. Nu e făcută de Elon Musk şi nu e alimentată cu baterii, ci cu o baterie cu hidrogen. Se numeşte Hyperion XP-1 şi lasă în urmă doar vapori de apă.
Mașina poate atinge suta de kilometri pe oră în 2,2 secunde și prinde aproape 350 de kilometri pe oră. Avantajul bateriei cu hidrogen este că reîncărcarea se face în doar 3 minute, cam cât îţi ia să faci un plin pentru o maşină normală.
CEO-ul Hyperion, Angelo Kafantaris, crede că hidrogenul este viitorul.
ANGELO KAFANTARIS, CEO Hyperion: Tehnologia bateriilor a fost un mare pas înainte. Dar în realitate, acea energie vine din arderea gazelor naturale, care creează emisii de carbon şi o cantitate uriaşă de energie se pierde. Ca să generezi energie din gaze naturale, se pierde 65% din energie.
- Pantalonii inspirați de pijamale sunt noul trend al verii pe TikTok. Sunt comozi și răcoroși, dar multe femei spun că lungimea lor le pune piedici, la propriu
- Titlurile de stat Fidelis din iunie intră azi la tranzacționare la Bursa de Valori: Finanțele au atras de la populație 940 mil. lei după minimul istoric de luna trecută
- Dirty talk-ul poate crește satisfacția sexuală, dar unele expresii pot crea presiune de performanță. Specialiștii explică efectele asupra relației și riscurile asociate
- Președintele Nicușor Dan a convocat ședința CSAT pentru luni. Pe ordinea de zi: obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara
- Cât de departe este România de NATO 3.0: Apărarea Europei fără SUA în rol de lider