Fă cunoștință cu supercarul american alimentat cu hidrogen, Hyperion XP-1

- Maşina e alimentată de o pilă de combustie cu hidrogen
- Atinge suta de kilometri pe oră în doar 2,2 secunde
- Autonomia depăşeşte 1.500 de kilometri
S-a inventat mașina electrică care poate merge peste 1.500 de kilometri. Nu e făcută de Elon Musk şi nu e alimentată cu baterii, ci cu o baterie cu hidrogen. Se numeşte Hyperion XP-1 şi lasă în urmă doar vapori de apă.
Mașina poate atinge suta de kilometri pe oră în 2,2 secunde și prinde aproape 350 de kilometri pe oră. Avantajul bateriei cu hidrogen este că reîncărcarea se face în doar 3 minute, cam cât îţi ia să faci un plin pentru o maşină normală.
CEO-ul Hyperion, Angelo Kafantaris, crede că hidrogenul este viitorul.
ANGELO KAFANTARIS, CEO Hyperion: Tehnologia bateriilor a fost un mare pas înainte. Dar în realitate, acea energie vine din arderea gazelor naturale, care creează emisii de carbon şi o cantitate uriaşă de energie se pierde. Ca să generezi energie din gaze naturale, se pierde 65% din energie.
- Controverse noi la Cupa Mondială 2026. Meciul dintre Iran și Egipt se desfășoară în weekendul care celebrează comunitatea LGBTQ+
- (P) Costul conformității: cum au reformat cele 11.000 de inspecții record ale României piața pariurilor în 12 luni
- Regele Charles a devenit primul monarh din istoria Marii Britanii care își publică taxele. Finanțarea monarhiei va crește și mai mult
- Pantalonii inspirați de pijamale sunt noul trend al verii pe TikTok. Sunt comozi și răcoroși, dar multe femei spun că lungimea lor le pune piedici, la propriu
- Titlurile de stat Fidelis din iunie intră azi la tranzacționare la Bursa de Valori: Finanțele au atras de la populație 940 mil. lei după minimul istoric de luna trecută